Seçtiğiniz Fontlar Karakterinize Dair İpuçları Veriyor?SEÇTİĞİNİZ FONTLAR KARAKTERİNİZE DAİR İPUÇLARI VERİYOR

Fontlar, günümüzde yazı yazabilmek adına bilinen ve herkes tarafından istemsiz de olsa yazı yazarken kullanım sağlanan bir tanımdır diyebiliriz. Gerçek anlamda ise sözlükte, fontların günümüz teknolojisi ve dijital anlamda fiziksel ortamlarda kullanımı sağlanan yazı tiplerinin genişliği diyebiliriz. Uzunluk ya da tipi baz alınarak bu isimle tanımı sağlanmaktadır. Özellikle ise dijital boyutta dünya içinde doküman meydana gelirken, logo yapımı sağlanırken farklı olan tasarım işlemleriyle sık bir şekilde font ihtiyaçları olabilmektedir. Dijital, Matbaa ya da fiziksel ortamda olması fark etmez kullanım sağlanan font çeşitleri buna göre değişkenlik göstermektedir. Karaktere uygun olup olmadığını ise yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.
fonts

Fontların Karakterimize Dair Verdiği İpuçları

Fiziksel ortamlarda kullanım sağlanan fontlar, iki elin parmak sayılarını geçmemektedir. Dijital ortamlarda ise bu sayı sayılamayan hale gelmiştir. Buna rağmen ise devamlı olarak font arayışları içinde bulunan kişileri es geçmemek doğru olacaktır. Dünyada ünlü olan büyük şirketlerin milyonlar ile satmış olduğu fontlar vardır. Bunları düşünürsek, fontların hayatımızda büyük bir önemi olduğunu görebilmemiz mümkündür. Bireysel anlamda ise yazıların erkek ve kadınların kullanım sağladığı font şekillerine göre değiştiğini görmüş olursunuz. 
 
Fontlar, cinsiyeti belli eden durumlar diyebiliriz. Grafitili olarak sanatçıların kullandığı eserlerinde opera davetiyelerinde ya da yemek menülerinde, maç bileti gibi farklı farklı konularda milyonlarca örnek ile ayrım yapmak mümkündür. O anki hisler ve sevinç ya da hüzünler ile birçok durumda Fontlar bu durumu yansıtırız. Hatta her meslek grubuna göre font biçimleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek olarak Avukatların kartvizitleri resmi olarak font kullanılırken, kuaför fontları daha naif ve süslüdür. 
 

Dijital Ortamlarda Fontların Anlamları 

Fontların dijital platformda kullanımı sağlanırken, çeşitli anlamları vardır. Hangi karakter özelliğini yansıttığınızı bu şekilde anlayabilmeniz mümkündür. Sık bir şekilde kullanım sağlanan fontlar, insanların üzerinde bazı duygular uyandırmaktadır. Bunlar ise; 
fontlar-matbaa
Times New Roman: Güvenilir
 
Bodoni: Etkileyici
 
Georgia: Saygın
 
Baskerville: Geleneksel
 
Garamond: Azimli
 
Erdana: Temiz
 
Century Gothic: Objektif
 
Calibri: Stabil
 
Courier: Güçlü
 
Rockwell: Cesur
 
Clarendon: Sağlam
 
Bevan: İhtişamlı
 
Lobster: Feminen
 
Helvetica: Evrensel 

Olarak ifade edilebilir. Bazı fontları sizlere paylaştık. Fakat bu fontların yanı sıra sayılamayacak kadar font bulunmaktadır. Her font farklı bir karakteri yansıtmaktadır. Sizlerin seçimleri de aynı şekilde kişiliğinizi ve karakterinizi ortaya koymaktadır. En fazla kullanımı sağlanan fontlar kişilerin genellikle aynı hisler ile seçim yapmaları anlamını ifade etmektedir. 

Seçilen her font göze farklı görünür. Bu nedenle herkeste aynı duyguyu uyandırmayabilir. Yine de font türlerinin üstte birkaç tane belirttiğimiz gibi anlamlarını bu şekilde açıklayabilmek mümkündür.  Sıralamış olduğumuz fontlar dijital fontlar olsa da fiziksel fontlarda aynı şekilde kişilikleri ortaya çıkaran durumlardır. Kullanım sağlanacak ortam dijital ortam olunca araştırma işlemi daha kolaydır. 

Bu Blog Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

A4 Katalog Basımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

A4 boyutunda katalog basımı düşünen firmalar için öncelikle katalogun kaç adet baskı ola... Devamını Oku >

Matbaa Baskılarında Sık Kullanılan Baskı Yöntemleri

Matbaada Sık Kullanılan Baskı Yöntemleri  Renk ve baskı kalitesine göre matbaa alanında ... Devamını Oku >

KARTVİZİT TASARIMININ PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Kartvizitler, kurumsal hayatın bir yansımasıdır. Bu nedenle, kartvizitlerin tasarımı da oldukça önemlidir... Devamını Oku >

Antetli Kağıt Nedir? Antetli Kağıt Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

ANTETLİ KÂĞIT NEDİR?   Antetli kağıt olarak adlandırılan kağıt türleri, kurumsallıklarını g&o... Devamını Oku >

Üye Kaydı
Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Lütfen daha önceden kayıt olunmamış bir e-posta giriniz.

Üye Giriş
Bilgiler Yanlış.veya


veya şifrenizi mi unuttunuz?

Şifremi Unuttum

Şifre Yenileme Talebi

Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp